5 кращих новин за травень

Дає 140 тис. м³ газу на добу: в Україні запрацювала нова свердловина

В Україні запрацювала ще одна високопродуктивна свердловина, яка щодня дає 140 тис. куб. м газу.

Як повідомляє Нафтогаз, нову свердловину глибиною 2350 метрів пробурили на одному із частково виснажених родовищ на сході України. В цій же частині родовища вже заплановали бурити наступну експлуатаційну свердловину.

До речі, це вже п’ята високодебітна свердловина від Групи Нафтогаз («Укргазвидобування») з початку 2024 року. У національній компанії прагнуть, аби наступний опалювальний сезон Україна знову пройшла винятково на газі власного видобутку.

 

 

Видобуток українського газу зростає

Попри війну українські газовидобувники збільшують темпи буріння нових свердловин і видобуток газу.

Зокрема, «Укргазвидобування», що є частиною Групи Нафтогаз, у першому кварталі цього року збільшила видобуток газу майже на 12% – до 3,5 млрд кубометрів.

За даними компанії, газовидобувники перевиконали наявний план та досягли найвищого видобутку за відповідний період впродовж останніх двох років.

«Це результат запуску нових продуктивних свердловин, а також ефективної роботи зі старим фондом. Наша ціль – зберегти цю тенденцію та вийти на зростання видобутку також за результатами року», – зазначив очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов.

Тим часом бурильники «Укрбургазу» б’ють рекорди з проходки. У квітні цього року вони пробурили понад 40 тисяч метрів. Це на 24% більше за попереднє досягнення, котре «Укрбургаз» встановив у листопаді 2023 року.

 

 

Угорська MVM придбає 5% частки в азербайджанському газовому родовищі Shah Deniz

Угорська державна компанія MVM придбає 5% частки в азербайджанському газовому родовищі Shah Deniz, йдеться у повідомленні компанії, передає Reuters.

Угорщина традиційно імпортувала природний газ з росії, навіть після російського вторгнення в Україну в 2022р, яке змусило багато європейських країн шукати альтернативні джерела природного газу.

«Купівля частки в цьому газовому родовищі дає нам захист від більших коливань цін на енергоносії», – зазначив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.

Родовище Shah Deniz є одним з найбільших світових родовищ природного газу, видобуток на якому складає близько 29 млрд куб м на рік. Розмір частки MVM означає щорічні поставки 1,5 млрд куб м природного газу до Угорщини.

Угорщина отримує 4,5 млрд куб м природного газу на рік з росії відповідно до 15-річної угоди, підписаної у 2021р. Крім того, вперше цього року Угорщина купує 50 млн куб м газу в Азербайджану.

 

 

Перетворює фото у відео: Google створив новий інструмент на основі штучного інтелекту

Google створив новий інструмент штучного інтелекту, який перетворює фото у відео.

Дослідники Google представили новий інструмент на базі ШІ — VLOGGER. Він здатний створювати реалістичні відео з однієї фотографії. VLOGGER не лише анімує обличчя, але й створює повноцінні зображення, які рухаються та жестикулюють.

VLOGGER вирізняється тим, що не вимагає індивідуального навчання для кожної фотографії і не обмежується лише анімацією обличчя. Він готовий трансформувати різні сектори, включаючи створення 3D фотореалістичних аватарів для ігор та віртуальної реальності. Актори можуть навіть оцифровувати себе для кіностудій.

Google розглядає VLOGGER як універсальний інструмент для презентацій, освітніх програм, низькошвидкісного зв’язку, віртуального оповідання історій та інтерфейсів текст-комп’ютер. Попри поточні обмеження – коротка тривалість відео, статичний фон і нерухомі фігури – ця технологія є значним кроком вперед в анімації зображень.

 

 

Масою майже з тисячу Сонць. Астрономи дослідили унікальний зоряний потік

Астрономи з Університету Флориди, використовуючи дані супутника ESA Gaia і обсерваторії MMT, провели детальне дослідження незвичайного зоряного потоку під назвою Theia 456.

Результати, опубліковані на сервері препринтів arXiv, надають важливу інформацію про характеристики та походження цього потоку.

Theia 456, відкрита 2019 року і також відома як COIN-Gaia-13, являє собою потік зірок у тонкому диску Чумацького Шляху, що містить близько 320 вільно пов’язаних зірок. Цей потік простягнувся на майже 400 світлових років у довжину і зайняв близько 20 градусів на небі в Північній півкулі.

Попередні дослідження показали, що Theia 456 є кінематично, хімічно і гірохронологічно когерентним зоряним потоком. Однак багато її властивостей залишаються нез’ясованими, а динамічна історія потребує подальшого вивчення. Тому група астрономів під керівництвом Кайла Трегонінга вирішила провести додаткові спостереження з використанням багатооб’єктного спектрографа Hectochelle від Gaia і MMT.