5 кращих новин за грудень

Американський стартап випустить перший у світі відмовостійкий квантовий комп’ютер 

Стартап QuEra Computing оголосив про плани випустити до кінця 2024 перший у світі комерційний відмовостійкий квантовий комп’ютер.

Цей пристрій матиме 256 фізичних кубітів і 10 логічних кубітів, що є значним досягненням в області квантових обчислень.

Логічні кубити створюються шляхом поєднання кількох фізичних кубитів зменшення помилок і підвищення надійності обчислень.

У грудні 2023 року QuEra, спільно з Гарвардським університетом та іншими дослідницькими організаціями, опублікувала дослідження, що демонструє успішну роботу квантового комп’ютера із 48 логічними кубитами.

Цей пристрій хоч і не має високої продуктивності, надає платформу для розробників програмного забезпечення для тестування коду майбутніх квантових комп’ютерів.

 

MCDONALD’S інтегрує штучний інтелект GOOGLE у свою роботу по всьому світу

З 2024 року McDonald’s почне масштабне технологічне оновлення з впровадженням генеративного штучного інтелекту Google.

Оновлення передбачає встановлення нового обладнання та ПЗ, а також використання хмарних сервісів Google Cloud.

Програма охопить тисячі закладів по всьому світу. Штучний інтелект застосовуватимуть для аналізу величезних обсягів даних. Це дасть змогу оптимізувати робочі процеси і поліпшити якість обслуговування.

Поки що компанія не розкрила подробиць застосування ШІ. У заяві лише зазначено, що нові технології допоможуть менеджерам швидше виявляти і вирішувати проблеми в бізнес-процесах. Також ШІ спростить роботу персоналу і створить нові можливості для клієнтів. Наприклад, Wendy’s вже використовує такий підхід і тестує систему ШІ для прийому замовлень.

 

 

PlayStation 5 перевершила Xbox за продажами вдвічі

Вихід нових ігрових консолей від Sony і Microsoft наприкінці 2020 року ознаменував початок чергового витка боротьби за лідерство на ринку. І через понад два роки PS5 демонструє впевнену перевагу в продажах над Xbox Series X/S.

За даними видавця Take-Two, на кінець 2023 року було продано 77 млн консолей поточного покоління. Виходячи з офіційних цифр продажів PS5 від Sony (50 млн) і припустивши, що до кінця року було продано ще 1,34 млн PlayStation 5, отримуємо, що на частку Xbox Series припадає близько 25 млн проданих приставок. Таким чином, продажі PS5 майже вдвічі перевищують показники Xbox.

Це відповідає і більш раннім оцінкам аналітиків про триразовий відрив Sony від Microsoft з продажу нових консолей. При цьому сама Microsoft не приховує, що програє “консольні війни” вже багато років поспіль. З моменту виходу першої Xbox у 2001 році компанія лише раз змогла обійти за продажами PlayStation (у США, у 2014 році). Решту часу лідерство за Sony і Nintendo. Чим можна пояснити такий стан справ? Насамперед – маркетинговою стратегією компаній. Sony активно просуває свої ексклюзивні ігрові бренди (God of War, The Last of Us, Uncharted та ін.), які не доступні на інших платформах. Це мотивує геймерів купувати саме PS5. Водночас Microsoft робить акцент на підписці Game Pass і хмарному геймінгу.

 

OpenAI навчила ChatGPT запамʼятовувати факти про користувача

Компанія OpenAI почала тестувати функції керування памʼяттю ChatGPT. Тепер чат-бота можна попросити щось запамʼятати або забути те, що він вже памʼятає, йдеться у блозі OpenAI. Компанія вважає, що це зробить спілкування з ChatGPT більш ефективним та зручним.

Під час спілкування з чат-ботом користувачі можуть попросити запамʼятати важливі факти або деталі, щоб система потім враховувала їх під час створення відповідей.

«Наприклад, якщо вказати, що ви маєте дитину, і вона любить медуз, то після того, коли ви попросите ChatGPT допомогти створити листівку до її дня народження, він запропонує медузу в вечірньому капелюсі», – пояснили в OpenAI.

Також користувачі можуть керувати памʼяттю ChatGPT. Для цього до налаштувань додали розділ персоналізації. У ньому можна вимкнути памʼять, щоб додаткові знання не впливали на створення відповідей.

OpenAI вже розпочала випуск оновлення з функціями памʼяті ChatGPT для частини користувачів. Після тестування компанія планує покращити режим та відкрити доступ для всіх.

За даними джерел FT, доходи OpenAI перевищили $2 млрд у річному обчисленні. Шалений успіх її флагманського продукту ChatGPT виводить компанію в число найбільш швидкозростаючих технологічних компаній в історії, зазначило видання.

OpenAI, інвестором якої є Microsoft, вважає, що зможе більш ніж подвоїти цей показник у 2025 році завдяки підвищеному інтересу з боку бізнес-клієнтів, які хочуть використовувати інструменти генеративного ШІ у своїй діяльності.

Стрімке зростання дало змогу OpenAI потрапити до небагатьох компаній Кремнієвої долини, серед яких Google і Meta, що досягли доходу в $1 млрд за десять років з моменту заснування.

 

 

Google використовуватиме штучний інтелект і супутникові зображення для моніторингу витоків метану

Компанія співпрацює з Фондом захисту довкілля, щоб допомогти у боротьбі зі зміною клімату.Хоча вуглекислому газу приділяється левова частка уваги, коли йдеться про глобальне потепління, існують й інші фактори. За даними Міжнародного енергетичного агентства, метан є причиною близько 30 відсотків зростання глобальної температури з часів промислової революції. Близько 40 відсотків викидів метану від людської діяльності припадає на енергетичний сектор. Виявлення та пом’якшення цих викидів є одним з найбільш важливих заходів, які ми можемо вжити в короткостроковій перспективі для боротьби зі зміною клімату.

З цією метою Google та Фонд захисту навколишнього середовища (EDF) знову об’єдналися для вирішення цієї проблеми. Раніше вони вже наносили на карту витоки метану у великих містах за допомогою датчиків на автомобілях Street View. Цього разу вони використовують поєднання супутникових знімків та штучного інтелекту.

EDF та її партнери розробили супутник, який має бути запущений ракетою SpaceX Falcon 9 на початку березня. Хоча існують й інші супутникові програми моніторингу, MethaneSAT надасть найповнішу картину викидів метану на планеті.

Супутник буде обертатися навколо Землі 15 разів на день на висоті понад 350 миль і зосередиться на вимірюванні рівня метану в найбільших нафто- і газодобувних регіонах. Він буде здатний знімати як великі викиди з одного джерела, так і менші джерела метану, поширені на більшій території.

EDF та її партнери розробили алгоритми на базі хмарних технологій Google для розрахунку викидів у певних місцях та відстеження їх у часі. Штучний інтелект також буде використовуватися для визначення нафтогазової інфраструктури, такої як контейнери для зберігання та насосні станції, подібно до того, як Google використовує штучний інтелект для виявлення тротуарів, дорожніх знаків та назв доріг на супутникових знімках для Карт.

Очікується, що поєднання карти метану з картою нафтогазової інфраструктури дасть чіткіше уявлення про те, звідки відбуваються викиди. Це дасть енергетичним компаніям практичну інформацію, яка допоможе їм зупинити витоки.

Результати проекту будуть доступні для громадськості на веб-сайті супутника і в Google Earth Engine пізніше цього року. “Завдяки тому, що набори даних MethaneSAT доступні на сервісі Earth Engine, який щомісяця має понад 100 000 активних користувачів, користувачам легше виявляти тенденції і розуміти взаємозв’язок між людською діяльністю і впливом на навколишнє середовище”, – написала у своєму блозі Яель Магуайр, віце-президент Google і генеральний менеджер Geo Developer and Sustainability. Користувачі Earth Engine зможуть порівнювати дані про метан з іншими картами, наприклад, з картами лісів, регіональних кордонів і водних ресурсів. Вони також зможуть переглядати викиди метану в часі.