5 кращих новин за січень

Присоромити перед усім світом: Google покаже на картах усіх забруднювачів атмосфери метаном

Наступного місяця на орбіту Землі вийде супутник, який займеться відстеженням витоків метану від нафтогазових компаній. Зі свого боку, Google нанесе дані на свої карти вже до кінця року, щоб забруднювачів побачили в усьому світі, пише ScienceAlert.

Супутник буде запущено в травні, і він є спільною програмою Google і Фонду захисту навколишнього середовища. Супутник під назвою MthanSAT може ознаменувати нову еру глобальної відповідальності за зміну клімату.

Метан — потужний парниковий газ, на який припадає майже третина глобального потепління, спричиненого людським фактором.

Скорочення викидів цього газу є одним із найшвидших способів уповільнити кліматичну кризу. Зігрівальна здатність метану у 80 разів перевищує ту, якою володіє вуглекислий газ.

“У глобальному масштабі 2023 рік був найспекотнішим роком за всю історію спостережень. Необхідність захисту клімату ніколи не була більш гострою, і скорочення викидів метану від операцій з видобутку викопного палива та сільського господарства — це дійсно найшвидший спосіб сповільнити потепління просто зараз”, — заявили керівник проєкту MthanSAT Стів Гамбург.

Більшу частину викидів метану припадає на сільське господарство, на другому місці — енергетичний сектор.

 

В IPHONE 16 зʼявляться ексклюзивні ШІ-функції

Операційка iOS 18, повна готовність якої очікується в червні, буде насичена ШІ-можливостями, переважна більшість яких працюватиме виключно на смартфонах модельного ряду iPhone 16. Це обумовлено збільшеною кількістю ядер Neural Engine в “яблучному” процесорі A18.

Apple вже досить давно інтегрує рукотворний розум у свою продукцію, однак iPhone 16 все одно стане якісним ривком уперед. Очікується, що підказувач Siri буде поліпшено за рахунок використання більшої кількості мовних моделей для кращого розуміння користувачів.

Серед інших ШІ-функцій, ексклюзивних для iPhone 16, можуть бути:

– автоматичне виділення ключових моментів з повідомлень iMessage і SMS;

– поліпшена фото- і відеозйомка за рахунок автоматичного налаштування параметрів;

– персоналізовані рекомендації щодо додатків, музики та фільмів;

– поліпшена система розпізнавання облич і об’єктів.

Очікувана дата прем’єрного показу iPhone 16 – вересень цього року. У міру наближення дати презентації Мережа буде приростати все новими подробицями як про сам пристрій, так і про призначений для нього процесор A18.

 

Акції Meta та Amazon зросли на $279 млрд – Bloomberg

Ціни на акції Meta та Amazon зросли на загальну суму в 279 мільярдів доларів США, після того як обидві компанії провели скорочення персоналу та отримали високі прибутки.

За даними інформагентства, Meta й Amazon повідомили про кращі, аніж прогнозувалося, прибутки, що спричинило стрімке зростання цін на акції на загальну суму в 279 мільярдів доларів США на передринкових торгах.

Зокрема прибутки зросли завдяки десяткам тисяч скорочень робочих місць, починаючи з 2022 року, а також високим обсягам продажів, які перевершили оцінки аналітиків.

Meta, яка торік скоротила чисельність персоналу на 22%, опублікувала плани щодо викупу акцій на 50 мільярдів доларів і оголосила про свої перші квартальні дивіденди.

За даними видання, власник Meta Марк Цукерберг отримає близько 700 мільйонів доларів США на рік від своїх перших дивідендів.Тоді як Amazon продемонструвала найкраще зростання онлайн-продажів з початку пандемії COVID-19, цьому сприяла швидша доставка товарів.Окрім цього, компанія, яка ініціювала свій найбільший раунд скорочень робочих місць, починаючи з 2022 року, який стосувався 35 000 людей торік, оголосила про плани ліквідувати більше посад у Prime Video, студіях та бізнесах, пов’язаних з прямими трансляціями Twitch.

Як пояснили в ЗМІ, результати зазначених дій призвели до зростання акцій Meta на 17% на передринкових торгах перед відкриттям бірж у Нью-Йорку, та до зростання акцій Amazon на 7%.

 

Широкомасштабне відновлення лісів захистило схід США від зміни клімату

Колишні ліси на сході Сполучених Штатів відродилися за останнє століття. У цьому процесі вони утримують температуру на стабільному рівні або навіть незначно знижують її для десятків мільйонів людей, в той час як світ в цілому нагрівається. Обговорення кліматичних наслідків лісовідновлення зазвичай пов’язане з тим, скільки вуглецю воно може поглинути з атмосфери. Цей висновок свідчить про те, що при розгляді глобальних наслідків не можна нехтувати регіональними ефектами.

Американці набагато частіше заперечують докази зміни клімату, особливо на південному сході, ніж жителі інших країн. Хоча це, безсумнівно, відображає соціальні та історичні фактори, безпосередній досвід також може відігравати певну роль.

У той час як майже по всьому світу стає все спекотніше, і більшість населення планети піддається впливу зростаючих хвиль спеки, на сході США справи йдуть інакше. Причиною, як показують нові дослідження, є відновлення лісів, спустошених у 18-19 століттях.

Ця інформація може допомогти розрахувати, скільки лісів потрібно відновити іншим регіонам, щоб захиститися від глобальних тенденцій.

“Йдеться про те, щоб з’ясувати, наскільки ліси можуть охолодити наше довкілля і наскільки це вплине на нього, – сказала доктор Меллорі Барнс з Університету Індіани у своїй заяві. “Ці знання є ключовими не лише для прогнозування масштабного лісовідновлення, спрямованого на пом’якшення наслідків зміни клімату, але й для планування таких ініціатив, як висаджування дерев у містах”.

 

SpaceX вдруге спробувала запустити космічний корабель, який має здійснити м’яку посадку на Місяць

У четвер, 15 лютого, з Космічного центру імені Кеннеді у Флориді стартував космічний корабель США, який має приземлитися на Місяць, що стало другою спробою приватної компанії в цьому році, після того, як перша закінчилася невдачею

Про це повідомляє Science Alert.

Керівник місії “IM-1”, х’юстонська компанія Intuitive Machines, сподівається стати першою недержавною організацією, яка здійснить м’яку посадку на Місяць і висадить на його поверхню першого американського робота з часів місій “Аполлон”, що відбулися понад 50 років тому.

Спусковий апарат Nova-C під назвою “Одіссей” стартував на верхівці ракети SpaceX Falcon 9 близько 01:00 ночі за місцевим часом (06:00 за Гринвічем).

Планувалося, що IM-1 стартує в середу, але запуск було відкладено після того, як SpaceX виявила аномальні температури під час спроби заправити спусковий апарат паливом.

Космічний корабель оснащений новим типом двигуна на переохолодженому рідкому метані та кисні, що дасть йому змогу швидко дістатися до місця призначення, уникаючи тривалого перебування в регіоні високої радіації навколо Землі, відомому як пояс Ван Аллена.

Попри відтермінування, 22 лютого корабель має досягти місця посадки Малаперт А – ударного кратера за 300 кілометрів від південного полюса Місяця.

На борту корабля знаходиться цифровий архів людських знань, 125 мініскульптур Місяця роботи художника Джеффа Кунса та наукове обладнання NASA.

Очікується, що після приземлення апарат працюватиме приблизно сім днів, перш ніж на південному полюсі настане місячна ніч, що зробить “Одіссея” непрацездатним.

Довідково: IM-1 – це друга місія в рамках ініціативи NASA під назвою Commercial Lunar Payload Services (CLPS), яку космічне агентство створило для делегування вантажних послуг приватному сектору з метою досягнення економії та стимулювання широкої місячної економіки.